O nas

Jesteśmy polską organizacją, która jak wskazuje nasza nazwa – Polish Educational Club in Kent – stawia nacisk na polską edukację i ma swoją główną bazę w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w ślicznym mieście Canterbury, które znane jest przede wszystkim ze swojej pięknej i zabytkowej katedry.

Klub został założony przez dr Agę Gordon i Martę Gocek, członkinie Zarządu wieloletniej organizacji polonijnej, Zrzeszenia Polaków Okręgu Kent.


Głównym celem klubu jest edukacja naszych dzieci w Wielkiej Brytanii. Kładziemy przede wszystkim nacisk na ich prawidłowy rozwój dwujęzyczny, którego wielką entuzjastką jest Aga.  Z wykształcenia chemik, z zawodu naukowiec, bizneswoman i tłumacz tekstów specjalistycznych, posiada dużo entuzjazmu, wiedzy i doświadczenia z zakresu wychowania dwujęzycznego (ma dwie całkowicie dwujęzyczne córki) i chętnie się tym doświadczeniem dzieli. Marta dzielnie jej sekunduje. Obie posiadają niespożytą energię i zapał do organizowania wszelakich trudniejszych i łatwiejszych przedsięwzięć, w których pomagają im liczne wspaniałe osoby, m.in. Gosia Świat, Kasia Chołuj, Paweł Zabłocki, Sabina Klimasz, Kamila Łobuzinska, Justyna Venner.

Dzieki działalności Klubu polonijna scena w Canterbury ożyła i ciągle dołączają do nas nowe osoby.

Nasze dotychczasowe osiągnięcia to:

 • Polska grupa zabaw, dla dzieci do lat 5 – założona i prowadzona przez Agę w piątki od 9.30-11.30 w Riverside Children Centre w Canterbury , Grupa dziala od grudnia 2009 roku.
 • Polska Szkoła Sobotnia, dla dzieci od 3 do 11 lat, dziala od pazdziernika 2010 roku w Thanington Resource Neighbourhood Centre w Canterbury. Zalozona i prowadzona przez Age, w co druga sobote w miesiacu od 10.00 do 13.00.
 • Imprezy dla dzieci – Dzień Dziecka 2010, Mikołajki 2010, Dzień Dziecka 2011, Mikolajki 2011, Dzien Dziecka 2012, Mikolajki 2013, Piknik polski 2013.
 • Imprezy multikulturowe we wspolpracy z lokalnym muzeum, biblioteka i centrum dla dzieci – Easter Fun organizowany corocznie od 2010 roku, Multicultural Festival we wspolpracy z Canterbury and Distric Ethnic Minority Independent Council.
 • Imprezy edukacyjne takie jak spotkanie ze strazakami.
 • Polskie spektakle teatralne dla dzieci – goscinnie teatr ‘Wloczykij’.

Mamy nadzieję, że ta lista będzie się poszerzać o nowe pozycje, a zainteresowanych współpracą z nami prosimy o kontakt!

Advertisement

6 thoughts on “O nas

 1. Gratuluję pomysłu Aga, a wszystkich Polaków w Kent, którym na sercu leży zachowanie znajomości polskiego języka i kultury zapraszam do przyłączenia się. Zajęcia dla rodzin z młodszymi dziećmi to dobry początek, ale przed nami wiele pracy dla starszych dzieci, młodzieży i dla nas wszystkich, niezależnie od wieku.

 2. Dziękuję bardzo, Marta. Myślę, ze blog przyciągnie więcej zainteresowanych i chętnych do współpracy osób. Mam też nadzieję, że stanie się on miejscem, gdzie będziemy mogli się z naszymi rodakami dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem. Oby tylko starczyło na to pisanie czasu:) Oczywiście w naszej pracy nie będziemy się w żadnym razie ograniczać do małych dzieci, edukacja naszej młodzieży (i dorosłych) jest również bardzo ważna.

  • Dzięki, Ewa! Pomoc zawsze mile widziana, a jak już wiemy współpraca nam się wspaniale układa. Co do działania – te typy tak mają, że nie usiedzą na miejscu, szczególnie jeśli w grę wchodzi edukacja i rozwój. Jedyne czego się obawiam, to że mi zabraknie czasu:)

  • Teoretycznie mozna, ale chwilowo nie mamy takiej grupy. Najstarsza grupa to dzieci 7-9 lat. Jesli znajdzie sie wystarczajaca liczba dzieci to otworzymy grupe. Mozemy prowadzic zajecia az do poziomu GCSE i A-level z j. polskiego.

   Pozdrawiam,
   Aga Gordon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s